Samodyscyplina – jedyna droga do sukcesu

Samodyscyplina – jedyna droga do sukcesu

Jak słusznie zauważył Elbert Hubbard „Samodyscyplina to zdolność do robienia tego, co trzeba, kiedy trzeba i bez względu na to, czy się nam chce, czy nie”. Od tego, w jakim stopniu jesteśmy w stanie sami siebie zdyscyplinować w codziennych działaniach, zależy nasz sukces zawodowy, szczęśliwe życie prywatne, a nawet zdrowie. 

Wielu z nas już na sam dźwięk słowa dyscyplina odczuwa niechęć, kojarząc je z przymusem i nieprzyjemnym obowiązkiem. Tymczasem samodyscyplina jest kluczem do wolności i sukcesu w każdej dziedzinie naszego życia, tylko dzięki niej jesteśmy zdolni do ponadprzeciętnych osiągnięć. Lenistwo jest jednak znacznie łatwiejszą i przyjemniejszą drogą przez życie, która nie wymaga od nas wysiłku ani żadnego nakładu pracy nad sobą. Zastanów się, czy nie masz uczucia, że czas przemyka Ci przez palce, a Ty jesteś tylko pozornie szczęśliwy? Może najwyższa pora wziąć życie we własne ręce i zacząć nim kierować?

Samodyscyplina to cecha wszystkich ludzi sukcesu. Zapytani o to jak osiągnęli sukces zwykle odpowiadają, że ciężką pracą, która wymaga samodyscypliny, wytrwałości, umiejętności planowania, stawiania sobie celów i ich osiągania. Jeśli nasze życie toczy się przypadkowym rytmem, a my bezmyślnie nim podążamy, szukając najłatwiejszych rozwiązań, to żaden sukces raczej nam nie grozi. Samodyscyplina pozwala odzyskać kontrole nad własnym życiem. Dzięki niej możemy stać się wolni. Jak zatem zdyscyplinować się na co dzień?

Zastanów się czy na pewno chcesz

Wystarczy wskoczyć na chwilę na pierwszą lepszą Facebookową grupę wsparcia dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów… Są tam osoby zdeterminowane, które przestrzegają zasad diety, regularnie ćwiczą i osiąganą wspaniałe efekty. Nie brakuje niestety także marud, które niby chcą, bo już nie mogą na siebie patrzeć, ale wiedzą że im się nie uda. Tak jest z życiem każdego z nas, albo zepniemy co trzeba i weźmiemy życie w swoje ręce, albo pozostaje nam tylko akceptacja rozlazłej wersji siebie. To czy uda nam się osiągnąć to, czego chcemy, zależy tylko od tego, czy naprawdę tego chcemy.

Planuj

Zaczynaj dzień od wyznaczenia sobie realnych celów do osiągnięcia na dziś. Koniecznie spisz je na kartce. Możesz także robić bardziej długoterminowe plany, wtedy rozpisuj kolejne działania zmierzające do osiągnięcia celu głównego na mniejsze cele, których osiąganie doprowadzi Cię do wymarzonego efektu. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział co i kiedy masz robić. Zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu i poczujesz się szczęśliwy. Poczucie dobrze wykorzystanego czasu i realizacja zaplanowanych celów dadzą Ci zadowolenie z siebie, zmotywują Cię na przyszłość i dodadzą energii na następny dzień.

Zawsze jedź pod górkę

Nigdy nie odkładaj najtrudniejszych zadań na później. Pomyśl „mogę to zrobić” i działaj. Im dłużej będziesz zwlekał tym większe prawdopodobieństwo, że nie uda Ci się zrealizować danego zadania. Przestań się bać i odkładać to, co najgorsze na później. Im szybciej wykonasz nieprzyjemne telefony i odpowiesz na nudne e-maile, tym więcej czasu zyskasz dla siebie.

Odłóż deser na później

Człowiek już tak jest wewnętrznie skonstruowany, że dąży do przyjemności. Zastanów się, ile czasu pochłaniają Ci codziennie media społecznościowe, telewizja, rozmowy ze znajomymi przez telefon. Nie musisz z nich rezygnować. Odłóż je jednak na później. Skup się na pracy, a przyjemności zostaw na później.

Przestań się bać

Każdy z nas odczuwa lęk przed porażką, czasami może on być jednak tak silny, że przestajemy być zdolni do działania. To z powodu strachu wiele rzeczy odkładamy na później. Przestań się bać – działaj. Staraj się przełamywać swój strach w każdej możliwej sytuacji, nie przestawaj realizować swoich celów, nie pozwól, żeby zawładnął Twoim życiem. Z czasem Twój strach zniknie.

Nawyk samodyscypliny jest gwarancją sukcesu. Dzięki niej  przestaniesz wreszcie szukać wymówek i zaczniesz żyć tak, jak naprawdę chcesz, będziesz w stanie wstawać wcześniej, pracować ciężej, zarabiać więcej… I bez wątpienia poczujesz się szczęśliwszy. Konsekwentnie realizując zaplanowane działania, nie tylko osiągniesz wymarzone cele, ale także będziesz z siebie dumy, podniesiesz swoją samoocenę i zbudujesz pewność siebie, która pozwoli Ci pokonać każdą przeszkodę.