Jak napisać CV bez doświadczenia?

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Jak napisać pierwsze CV, w którym nie możemy pochwalić się doświadczeniem zawodowym, aby przekonało pracodawcę do naszej osoby? Przed tym trudnym zadaniem najczęściej stają osoby, które właśnie ukończyły szkołę lub studia.

Jak ułożyć treści w CV bez doświadczenia?

Najlepszym sposobem uporządkowania treści dla każdego CV jest układ w literę F. W kolumnie po lewej stronie najlepiej wyróżnionej graficznie, umieszczamy najważniejsze informacje, takie jak zdjęcie i dane osobowe. W bloku głównym tworzymy oddzielone graficznie od siebie segmenty, w którym umieszczamy kolejne bloki informacji dotyczących wykształcenia i odbytych szkoleń, ewentualnego doświadczenia i umiejętności. Warto także znaleźć miejsce na to, aby przedstawić się przyszłemu pracodawcy, opisując w kilku słowach swój profil zawodowy.

Jak opisać doświadczenie, którego nie mamy?

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę na rynku pracy i nie możemy się pochwalić wcześniejszym zatrudnieniem, warto zastanowić się, czy nie możemy w tym bloku umieścić odbytych podczas studiów praktyk, czy staży. Warto także wpisać w nim informacje o pracach dorywczych, wolontariacie czy działalności społecznej. Nawet jeśli doświadczenia te nie są ściśle związane z pracą, o którą się ubiegamy, przedstawią nas jako osobę aktywną i komunikatywną, która potrafi rozwiązywać problemy i radzić sobie w różnych sytuacjach. Jeśli nie możemy jednak pochwalić się pracą w samorządzie studenckim i innymi tego typu aktywnościami, blok „Doświadczenie” najlepiej zastąpić informacją o naszych umiejętnościach i predyspozycjach. Warto także umieścić w CV informacje o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Szczegóły, które pomogą nam się wyróżnić

Krzykliwe kolory, nadmierna ilość ozdobników i różnorodnych czcionek zastosowanych w CV z pewnością nie da nam zaproszenia na rozmowę o pracę. Dokument, który z pewnością przykuje uwagę każdego pracodawcy, powinien być ciekawy graficznie, ale bez przesady. Najbezpieczniej jest zastosować ujednoliconą czcionkę. Koniecznie należy zadbać o oddzielenie poszczególnych sekcji tematycznych, aby rekruter mógł szybko wzrokiem odnaleźć najważniejsze informacje. Zastosowana wielkość czcionki nie powinna być ani zbyt mała, ponieważ wówczas będzie trudno ją odczytać, ani nadmiernie duża, ponieważ sprawi to wrażenie, sztucznego zapełnienia. Tekst powinien być wyjustowany, a akapity i odstępy pomiędzy nimi równe. Bezwzględnie należy zadbać o poprawność językową i edytorską (nie zostawiajmy wiszących spójników na końcu linii). Ułożone w przemyślany sposób, estetyczne i przejrzyste CV pomoże nam wywrzeć na pracodawcy wrażenie odpowiedzialnej i systematycznej osoby, co z pewnością da nam przewagę w dalszym procesie rekrutacji.